• Titulní stránka
 • Aktuality
 • Zástupci Rajnochovické lesní železnice zavítali na akci „Víkend lesních železnic“ v Muzeu Liptovské dědiny v Pribyline

Zástupci Rajnochovické lesní železnice zavítali na akci „Víkend lesních železnic“ v Muzeu Liptovské dědiny v Pribyline

Poslední červencový víkend se v Muzeu Liptovské dědiny v Pribylině odehrálo kulturně-vzdělávací setkání s názvem „Víkend lesních železnic“. Hlavním cílem partnerů akce – Liptovského muzea a Rajnochovické lesní železnice – bylo zorganizovat vzájemné setkání provozovatelů speciálních železnic, především bývalých lesních a průmyslových úzkorozchodných železnic na území Slovenska a České republiky.

Na toto setkání mimo hlavních partnerů projektu dorazilo dalších pět zástupců těchto organizací. Kysucké muzeum provozující Historickou lesní úvraťovou železnici v Nové Bystrici – Vychylovce vybudovanou na pozůstatcích nejdelší lesní železnice na Slovensku Kysucko-oravské lesní železnice zastupovali historik a kurátor Dokumentačního centra lesních železnic na Slovensku Mgr. Martin Turóci, PhD. Spolu s historikem a projektovým manažerem Mgr. Tomášem Adamčíkem, PhD. Dále se setkání zúčastnili zástupci Korytnické lesní železnice, Ing. Slavomír Kontúr a Martin Baník z občanského sdružení Korytnická železnica. Dorazili i zástupci v čele s ředitelem Čiernohronské železnice Ing. Alešem Bílkem, zástupce skanzenu Solvayovy lomy Ivo Novotný a nechyběl ani pan Stanislav Kameniar, zástupce občanského sdružení zaniklé tratě elektrické L’ubochnianskej lesnej železnice.

Setkání doprovázel bohatý kulturní program, v jehož úvodní části proběhla exkurze s výkladem o historii, aktuálním provozu a vyhlídek pro rozvoj Povážské lesní železnice. Poté následovala prohlídka Povážské lesní železnice a jejího vozového parku, po které se účastníci setkání projeli vlakovou soupravou do skanzenu.

Vrcholem prvního dne setkání byla prezentace zástupců uvedených organizací, kteří všem účastníkům představili provoz úzkorozchodných železnic. Nejpřínosnější částí byla vzájemná diskuze, při které zazněly také aktuální problémy, které trápí provozovatele úzkorozchodných turistických železnic. Všichni zástupci se shodli, že největším problémem v současnosti je nedostatek personálu pro obsluhu úzkorozchodných železnic, ale také nedostatek materiálu pro budování, opravu a údržbu ať už areálů železnic nebo vozového parku. Všichni zástupci se jednotně shodli, že je potřeba jít společnou cestou vzájemné spolupráce a věříme, že schůzky zástupců provozovatelů úzkorozchodných železnic budou pokračovat i nadále a stanou se unikátní společnou přeshraniční platformou.

V neděli 31. 7. 2022 se pak konaly přednášky pro veřejnost o Povážské lesní železnici i Rajnochovické lesní železnici a pro děti byly připraveny různé interaktivní činnosti.

Kulturně-vzdělávací setkání „Víkend lesní železnic“ v Muzeu liptovské dědiny v Pribylině je uskutečněno v rámci realizace projektu „Muzeum na kolech. Objevujeme historii a spojujeme současnost lesních železnic na slovensko-moravském pohraničí“, který je financovaný z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Česká republika 2014-2020.

 

 

 

 

Fond malých projektů

 JAK TO U NÁS NA ŽELEZNIČCE FUNGUJE 🚂🚃🚃🚃

👉 Jak dlouho trvá cesta vláčkem/jak dlouhá je trať?
Vláček jezdí po trati dlouhé 300 m a jízda trvá cca 10 min.
 
👉 Je potřeba rezervovat si místo ve vláčku?
Místo je vždy, na všechny se dostane 🙂 rezervace tedy potřeba není.
 
👉 Prodáváte občerstvení?
Na našich tzv. provozních dnech, které vyhlašujeme průběžně, občerstvení neprodáváme. Hlavním důvodem je nedostatečné zázemí, stále ale makáme na vylepšení, takže - snad již brzy 🤫
 
👉 Jak je to se vstupným?
Vstupné platí pro každého => i pro ty, kteří vláčkem nepojedou. Vstupné je pro nás významným příjmem, díky kterému můžeme udržovat trať železničky, vozový park, nebo zatraktivňovat areál železničky a všem návštěvníkům za podporu děkujeme 🙂
 
👉 Co znamenají dvě jízdy vláčkem, které jsou součástí vstupného?
Pojedete dvakrát "tam a zpět", budete tedy mít označenou jízdenku dvakrát.
 
👉 Platí poplatek 400 Kč za přistavení vláčku?
V případě vyhlášených provozních dnů nebo pravidelných akcí samozřejmě ne. Poplatek se hradí pouze v případě individuálního svezení.
 
👉 Proč nemáte otevřeno častěji?
Železničku provozujeme při zaměstnání, navíc je také potřeba pracovat na údržbě lokomotiv nebo trati. Ale děláme co můžeme 😉


Objednávky jízd: Pro objednání individuálního svezení vláčkem prosím volejte +420 725 039 237, p. Hegar.


Z Historie

Dodnes je místy patrné těleso lesní železnice, která byla původně navržená jako gravitační s animálním pohonem. Drážka měla začínat v Podhradní Lhotě, resp. na úpatí vrchu Komorník, avšak k vzhledem k náročnému terénu, který se vyznačoval značným sklonem (až 70 ‰), potřeba překonání potoka a další problémy s vedením tratě ve složitém terénu vedly projektanty lesní železnice k vybudování 1,4 kilometru dlouhé silnice z Podhradní Lhoty. Číst dál...

 


 • Areál Rajnochovické lesní železnice:


  Rajnochovice 126, Rajnochovice 768 71


  Provozní doba: Areál lesní železnice nemá pevně stanovenou provozní dobu. Během roku pořádáme obvykle několik víkendových akcí pro veřejnost, které budou vyvěšeny zde na stránkach a na našem Facebooku RLŽ.


  Objednávky jízd: Mimo akce pro veřejnost je možné domluvit si návštěvu areálu a svezení vláčkem, pro jednotlivce i pro skupiny. Poptávejte na tel.: 725 039 237. Kontaktní osobou je pan Ing. Tomáš Hegar.  Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice z.s.

  • Na Šištotě 627
   757 01 Valašské Meziříčí
   IČO: 22837892;
   Č.ú.: 232660489/0300

  • Ředitel společnosti
   Ing. Tomáš Hegar
   +420 725 039 237
   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 • Projekt podporují:


Facebook | rajnochovicka.cz ©